Jak wygenerowaliśmy klientowi 279 387 PLN w dwa miesiące, wydając na marketing 2450 PLN? (ROAS = 114).

19 marca, 2020

Karol

Case Study

0

Jak wygenerowaliśmy klientowi 279 387 PLN w dwa miesiące, wydając na marketing 2450 PLN?


Success Story – Branża gastronomiczna. 

Rynek gastronomiczny rośnie w Polsce w oszałamiającym tempie. W większych miastach konkurencja nie śpi i nieustannie zaskakuje nowymi kreacjami, promocjami czy okazjami. Firmy oferujące tzw. “diety pudełkowe” wprowadzają innowacje, by dać klientowi jak największy wybór i jak najmniej ograniczeń. Największe firmy w branży wydają ponad milion złotych miesięcznie na marketing i współpracują z takimi osobistościami, jak np. Magda Gessler.

Niemniej jednak, naszymi działaniami udowodniliśmy, że miejsce w tej branży może zająć nawet mała, lokalnie działająca firma – wystarczy odpowiednio dobrać cenę produktu i wykazać się kreatywnością podczas pozyskiwania klienta.

Rynek: Klient, którego obsługujemy to firma oferująca catering dietetyczny na obszarze zaledwie jednego województwa. Skupiliśmy się nie tylko na pozyskaniu klientów z metropolii, ale również z obszarów dowozu wokół głównego miasta (+35km).

CEL: Klientowi zależało na pozyskaniu jak największej liczby nowych klientów oraz na utrzymaniu, jak najwyższej marży i wysokiego wskaźnika AOV (Average Order Value).

Zadania: Naszym zadaniem było stworzenie profesjonalnych sesji zdjęciowych, wdrożenie kampanii reklamowych i prowadzenie Facebook fanpage oraz Instagrama, aby nadać marce świeżości i wzmocnić jej wizerunek w mediach społecznościowych.

W tym miejscu chciałbym pokazać statystyki z Ads Managera. Dlaczego pisałem o 279 387 PLN, skoro na załączonym screenie widnieje 171 779 PLN? 

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia
Facebook Ads Manager – 1 stycznia 2020 – 29 lutego 2020.

Mianowicie Facebook Pixel nie wyłapuje w naszym przypadku około 20-25% transakcji + niektóre z nich były finalizowane przelewem tradycyjnym – w tym wypadku zamówienie wisiało jako “Wstrzymane (oczekujące na płatność)” – co zdecydowanie utrudniało Facebookowi poprawne liczenie konwersji zakupu.

Warto też dodać, że klient nie prowadził innych działań reklamowych niż te wykonywane przez nas.

Po dwóch świetnych miesiącach (Styczeń i Luty 2020), klient uznał, że chciałby spróbować w niedalekiej przyszłości ekspansji również na drugie województwo – mazowieckie, a w tym szczególnie na Warszawę. Plan ten odłożyliśmy w czasie, ze względu na sytuację związaną z koronawirusem.

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia
Panel WooCommerce – 1 stycznia 2020 – 29 lutego 2020

Wyzwania, jakie musieliśmy podjąć to przede wszystkim skuteczna walka z konkurencją, która wygrywała z nami skalą i budżetem przeznaczonym na marketing. 

Mając budżet reklamowy, wynoszący zaledwie 43 PLN dziennie (1300 PLN/miesięcznie), skupiliśmy się mocno na stworzeniu awatara idealnego klienta oraz na przetestowaniu grup odbiorców i kreacji reklamowych. Po jakimś czasie, mając już najlepsze grupy odbiorców i najlepsze kreacje – stworzyliśmy kampanie docelowe. 

Dobór grupy odbiorców: Stworzyliśmy avatar potencjalnego klienta i postanowiliśmy uderzyć w osoby aktywne fizycznie, dla których catering dietetyczny może być ciekawym rozwiązaniem przy ścisłej diecie i potrzebie utrzymania określonej kaloryki posiłków.

Celowaliśmy również w różnego rodzaju sporty, takie jak: crossfit, bieganie czy boks.

Kolejną grupą docelową były osoby, które są zabiegane, dużo zarabiają lub mają własny biznes i nie chcą tracić czasu na gotowanie.

Test: Na wyżej opisywanej grupie odbiorców testowaliśmy wszelkiego rodzaju ad copy i kreacje reklamowe, aby sprawdzić, które z treści otrzymują najlepsze rezultaty i przynoszą najtańsze konwersje.

DOCELOWA KAMPANIA

COLD: Lejek sprzedażowy zaczęliśmy od osób, które wcześniej nie miały styczności z marką i mieszkały w głównym mieście + 15km. Cel kampanii jaki zdecydowaliśmy się wykorzystać to Konwersje – View Content, dzięki czemu mimo konkurencyjnego rynku uzyskaliśmy sporo wejść na stronę klienta.

Kreacje, które zostały wykorzystane na tym etapie, to wszelkie zdjęcia, oraz video, które charakteryzowały się dynamiką i jaskrawymi kolorami – wszystko co przykuwa uwagę i zatrzymuje wzrok na Facebook/Instagram Feed.

RETARGETING: 

WARM+HOT: Przy tak wąskiej grupie docelowej na pierwszym etapie lejka, zdecydowaliśmy się nie rozdzielać retargetingu na grupy ciepłe i gorące. W jednej grupie docelowej umieściliśmy osoby, które zarówno oglądały określony %  naszych video reklam, angażowały się na fanpage, Instagramie, jak i wchodziły na stronę internetową naszego klienta.

Stworzyliśmy dwie kampanie na retargeting, które różniły się celami reklam – zrobiliśmy to po to, aby maksymalnie ograniczyć konkurowanie ze sobą tych samych grup odbiorców (audiences overlaps).

W jednej kampanii wykorzystaliśmy cel Konwersje – Add To Cart, a w drugiej kampanii zależało nam na ruchu z optymalizacją na wyświetlenie strony docelowej (Traffic – Landing Page Views). Obie kampanie miały w sobie kilka kreacji reklamowych, aby dotrzeć do klienta w możliwie jak najlepszy sposób.
W osiągnięciu tak wysokich rezultatów, pozwoliło nam odpowiednie zarządzanie budżetem reklamowym, co z wykorzystaniem “discount pacing” pozwoliło nam na uzyskanie tanich konwersji. Dodatkowo, podczas optymalizacji mieliśmy na uwadze, jak działa efekt “Breakdown” na Facebooku i optymalizację stosowaliśmy dopiero po dłuższym czasie działania kampanii docelowych.

Warto dodać, że wskaźnik frekwencji po dwóch miesiącach wyświetlania kampanii docelowych wynosił: 3,48 w kampanii na ruch zimny, a w grupach remarketingowych, wskaźnik ten wyniósł ok. 10

Myślę, że w niedalekiej przyszłości pokażemy kontynuację tego mini case, gdyż będziemy pomagać klientowi wchodzić na rynek w kolejnym województwie – mazowieckim.

Gdyby pojawiły się jakieś pytania czy sugestie, zapraszamy do kontaktu. 

Chętnie umówimy się na darmową konsultację i porozmawiamy o tym, jak zwiększyć sprzedaż w Twojej firmie.

Post by Karol

Comments are closed.